تجربه اجاره خودرو در ایراناجاره اتومبیل در ایران


نوشته: alex9999


برگردان سامانه اجاره خودرو خویش ران

دوست دارم تجربیاتم را از خودروی خویش ران اجاره ای در ایران با شما قسمت کنم.

به عکس آن چه در آخرین شماره راهنمای Lonely Planet ایران اظهار شده در ایران می توان اتومبیلی را بدون راننده اجاره کرد. این گزینه در یوروپ کار (Europcar) موجوداست و من در اوایل ماه مه امسال از آن استفاده کردم.


چگونه عمل می کند


شما می توانید یک اتومبیل را در صفحه رزرو بین المللی عمومی رزرو کنید. مثل سایر کشور ها بلافاصله یک تأییدیه رزرو استاندارد را از یوروپ کار دریافت می کنید. بعد از آن پس از چند روز از دارنده مجوز محلی یک ایمیل دریافت می کنید که اجاره خودرو توسط شما را تأیید کرده و برخی جزئیات محلی را در اختیارتان قرار می دهد که من آن ها را در زیر خلاصه می کنم.

محل اجاره در شهر تهران در فرودگاه امام خمینی و در شیراز قرار دارد. من اتومبیلی را در شیراز اجاره کردم و آن را در فرودگاه امام خمینی تحویل دادم.

شما می توانید از بین چندین اندازه مختلف، ماشین مورد نظرتان را انتخاب کنید. من کوچکترین ماشین را انتخاب کردم که معلوم شد تیبا، تولید داخلی کارخانه سایپاست، یک خودرو چهار در با تهویه هوا و دستگاه پخش سی دی. هزینه اجاره حدود 30 یورو در روز است که می توان به ریال هم پرداخت کرد.

چون در ایران نمی توان از کارت اعتباری (credit card)استفاده کرد، نیازی نیست که اتومبیل را با کارت اعتباری تضمین کنید بلکه باید به جای آن 800 یورو سپرده نقدی بگذارید. اما اگر پوشش کامل ضرر و زیان ناشی از سرقت یا آسیب به یک ماشین اجاره را که حدود روزانه 6 یورو است بپذیرید این سپرده به 200 یورو کاهش می یابد.

این سپرده برای پوشش جریمه های احتمالی ترافیک است و گفته می شود که 75 روز بعد به حسابی که در کشور خودتان مشخص کرده اید بر می گردد. من باید حدود دو ماه صبر کنم تا ببینم آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد.

تا حالا فقط می توانم بگویم که اجاره خوب پیش رفت. اتومبیل حاضر و در شرایط خوبی بود، همه چیز کار می کرد و هیچ مشکل فنی وجود نداشت. دیدن دفتر محلی از قبل در شیراز مطلوب است اما بدانید که این دفتر شباهتی به دفتر یوروپ کار ندارد و در واقع یک فروشگاه نقره در خیابان طالقانی است. اما وقتی در مورد یوروپ کار می پرسید مردم اطراف می دانند دنبال چه می گردید.

فردی که در شیراز مجوز دارد آدم خوب و مفیدی است. به شما یک شماره محلی تلفن همراه داده می شود که چنانچه اتفاقی بیفتد می توانید تماس بگیرید. خوشبختانه من احتیاج نداشتم.

روش بازگرداندن آن در فرودگاه امام خمینی مثل همه جای دیگر جهان استاندارد است. شما اتومبیل را در طبقه ورودی تحویل می دهید، یک خانم اتومبیل را کنترل می کند و شما آزادید.


خویش رانی در ایران چگونه است


من به طور دلپذیری غافلگیر شده بودم. خیابان ها به خوبی نگه داری می شوند، پهن هستند و ترافیک در خارج از شهر کاملا" سبک است. بین شهرهای عمده، جاده های اصلی معمولا" بزرگراه های چهار بانده است. خیابان های کوچکتر معمولا" وضعیت خوبی دارند.

علامت گذاری ها خیلی خوب و به فارسی و انگلیسی است. من هیچوقت گم نشدم (مگر در شهرها). اگر گم شدید از راننده های دیگر یا تاکسی ها بپرسید. آن ها بیشتر از یک بار از ما خواسته اند که دنبالشان برویم و ما را به مقصد هدایت کرده اند.

در شهر ها ترافیک می تواند کاملا" فشرده باشد. بهتر است قبل از ساعت پنج وارد شهر جدیدی شوید چون ساعت شلوغ و ترافیک شب خیلی تنش زا تر است.

سبک رانندگی با اروپا تفاوت دارد اما به هیچ وجه نزدیک به دیوانگی ادعا شده ای که در Lonely Planet می خوانید نیست. اگر قوانین اساسی را رعایت کنید نتجه آن خوب خواهد بود.

  1. به عقب نگاه نکنید. فقط به آنچه که در پیش روی شما اتفاق می افتد توجه کنید.
  2. منتظر غیر منتظره باشید اما عصبی نشوید. مردم وارد خط شما می شوند، چپ گرد ها به خط شما می پیچند اما همه در سرعت پائین است.
  3. دفاعی باشید.در واقع کم باج گیری است از کسی که برای پیشگیری از تماس پیدا کردن، اول توقف می کند. به عنوان یک خارجی شک دارم که شما باید اولین کسی باشید که توقف می کنید.
  4. به هر حال، اگر می خواهید برای مثال به چپ بپیچید، انتظار نداشته باشید کسی برای شما بایستد. باید آهسته اما پیوسته پیش بروید - تا وقتی که آدمی قوی تر ( از لحاظ اندازه اتومبیل یا روانی) شما را متوقف کند. اما اون در کل یک بده بستان خوش برخوردانه است. به راننده طرف مقابل نگاه کنید و لبخند بزنید.
  5. شما از دو چرخ ها قوی تر اما از کامیون و اتوبوس ضعیف ترید. این حق جاده را فرمان می دهد.
  6. پارکینگ شبانه: ما معمولا" جلوی هتل پارک می کردیم. من این احساس را نداشتم که سرقت مشکل بزرگی در ایران است.

قیمت بنزین تقریبا" ناچیز است (7000 ریال برای هر لیتر، تقریبا" 0.15 یورو که دو برابر قیمت یارانه ای است که مردم محلی می پردازند اما - کی اهمیت می دهد). یک باک پر حدود 5 یورو بود.

پمپ بنزین ها معمولا" در شهر های بزرگ یا در کنار جاده های اصلی هستند بنابر این اگر در جاده های فرعی می رانید باک بنزین خود را کاملا" پر کنید. ما با هیچ گونه صف یا گرفتن پول اضافی یا چیزی شبیه آن مواجه نشدیم. متصدیان سوخت همیشه یاری دهنده بودند و در مورد این که یک خارجی این خودرو ایرانی را می راند کنجکاو بودند. در واقع، هیچ نشانه ای از این که اتومبیل اجاره ای است وجود نداشت، نه برچسبی، نه پلاک خاصی.

قبل و بعد شهر های بزرگ ایستگاه پلیس است. معمولا" اشاره می شود که عبور کنید. در یک مورد آن ها مدارک اتومبیل را کنترل کردند اما نه مدارک شخصیمان را. دور بین های متعدد رادار وجود دارد. محدودیت سرعت با علامت به خوبی نشان داده شده و معمولا" حدود 110 کیلو متر در ساعت در یک بزرگراه چهار بانده است. ما این حد را رعایت کردیم و هرگز مشکلی پیدا نکردیم.


نتیجه


اگر شما هم مثل من نمی خواهید تحت اراده راننده ای باشید که نمی شناسید و از این آزادی واقعی که هر کجا دلتان خواست توقف کنید لذت می برید، اتومبیل اجاره ای در ایران گزینه ای عالی است. مردم خیلی یاری دهنده هستند و من هرگز این احساس را نداشتم که خطرناک است. البته اجاره اتومبیل خیلی گرانتر از رفت و آمد با اتوبوس است، انتظار حدود روزانه 40 یورو برای اجاره و چند سنت برای بنزین را داشته باشید.

منبع:https://www.lonelyplanet.com

Description: گزارشی است از تجربه شخصی یک گردشگر خارجی که به ایران آمده و برای گشت و گذارش از اتومبیل اجاره ای شرکت یوروپ کار استفاده کرده است

سامانه اجاره خودرو خویش ران

تجربه ای متفاوت از اجاره خودرو